Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal…

Discussion in 'Mathematics' started by RoscoeUi, May 23, 2015.

  1. RoscoeUi

    RoscoeUi New Member

    Joined:
    Nov 14, 2014
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3,60 or a 28-ounce box of cereal for $4,20. Which is the better buy? Explain your reasoning
     
  2. Gaulata

    Gaulata New Member

    Joined:
    Dec 17, 2013
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    20-ounce box for 3,60 is the better deal, divide each ounce by how much it costs and you can figure out which is cheaper, 28 divided by 4,20=4,6… 7 20 divided by 3,60=5,5… 6, so 20 ounces for 3,60 is the better deal, hope this helps
     

Share This Page